Język angielski

 

British and American English

W języku angielskim używanym w UK oraz w Stanach Zjednoczonych niektóre wyrazy oznaczające te same rzeczy maja inne nazwy. Oto parę z nich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak dla przypomnienia ….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy wiesz że….

Najdłuższe angielskie słowo to pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Ten 45-literowy wyraz to termin medyczny określający przewlekłą chorobę płuc.

Najczęściej używanym słowem jest przedimek the.

 “The quick brown fox jumps over the lazy dog. Czy dostrzegliście w tym zdaniu coś nietypowego? To tzw. pangram. Do zapisania tej sekwencji użyto wszystkich liter angielskiego alfabetu.

Month (miesiąc), wasp (osa), depth (głębia), orang(pomarańcz/owy), silver (srebrny), purple (fioletowy) – Czy wiedzieliście, że te słowa nie posiadają rymów?

 

 

Thanksgiving

W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving przypada na czwarty czwartek listopada.

Święto Dziękczynienia zawdzięcza swój początek pielgrzymom, którzy na słynnym statku Mayflower przypłynęli jesienią 1620 roku do wybrzeży Cape Cod i na terenach dzisiejszego stanu Massachusetts założyli kolonię Plymouth. Jesienią następnego roku, po przetrwaniu ciężkiej zimy, która zabiła ponad połowę pielgrzymów, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite zbiory. Stąd na stole lokalne przysmaki: indyk (wówczas jeszcze dziki), kukurydza i ciasto z dyni.

Święto Dziękczynienia jest okazją dla akcji charytatywnych organizowanych przez władze lokalne i Kościół. Wolontariusze w całych Stanach rozdają biednym i bezdomnym darmowe posiłki.W USA przyjęło się, iż przed Świętem Dziękczynienia urzędująca głowa państwa ułaskawia świątecznego indyka.

 

Słownictwo

 
turkey indyk
save uratować
grateful wdzięczny
native rdzenny
cranberry żurawina


Not Found

Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.